Učíme se nejen v lavicích
21.06.2011 | Škola
21. 6. 2011 se žáci devátých tříd Bolevecké základní školy spolu se svými učiteli Mgr. Hanou Rauchovou a Zdeňkem Divišem vydali za poznáním do města.
Nejprve navštívili Studijní a vědeckou knihovnu města Plzně. Dozvěděli jsme se, že v budově, kde knihovna dnes sídlí, byl původně klášter dominikánek, později gymnázium, na kterém vyučoval významný plzeňský buditel Josef Vojtěch Sedláček a studoval Bedřich Smetana. Seznámili jsme se s tím, jak funguje hudební kabinet, čítárna i studovna. Víme, jak se stát čtenáři i jakým způsobem si můžeme knihy vyhledávat i půjčovat. Zaujalo nás také nově zbudované oddělení volného výběru , které bylo vybudováno ve druhém patře budovy v místech, kde byly dříve sklady knih.
Z knihovny vedly naše kroky do Západočeského muzea. V krásném Jubilejním sále jsme si prohlédli ukázky míšenského porcelánu. Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že se kolem roku 1920 vyráběli z porcelánu i peníze.
Když jsme sestoupili z druhého patra do suterénu, octli jsme se v městské zbrojnici, jedné z nejstarších a nejbohatších nejen u nás, ale i v Evropě.
Po krátkém občerstvení se žáci 9. A vydali na Mikulášské náměstí, kde se nachází hřbitov, jež byl kdysi plzeňským Slavínem. Žáci vyslechli vyprávění o historii kostela sv. Mikuláše i historii hřbitova, dozvěděli se, že poslední pohřeb do hrobu se zde konal v roce 1901. Při procházce hřbitovem jsme se zastavili u hrobu Josefa Kajetána Tyla a Františka Škroupa, autorů naší státní hymny, Josefa Vojtěcha Sedláčka, významného buditele, jenž na počátku 19. století jako první v Plzni vyučoval českému jazyku a který byl významným podporovatelem J. K. Tyla, jeho snahy hrát v Plzni české divadlo.
U hrobu Emila Škody jsme vzpomínali na toho, kdo měl významný podíl na rozvoji strojírenského průmyslu v našem městě, jehož jméno Škoda se stalo pojmem.
Text: Mgr. Hana Rauchová
Foto: Lucie Zajdáková, 9.A