Exkurze Strž, Praha 6. – 9. třídy
01.06.2011 | Škola
Dne 29.4.2011 jsme se my, žáci 6., 7.. 8. a 9. tříd, zúčastnili exkurze pořádané v rámci výuky českého jazyka a občanské výchovy.
Památník Karla Čapka
Naší první zastávkou byla Strž u Dobříše. Navštívili jsme dům, který dostali pan Karel Čapek a jeho manželka Olga Scheinflugová jako svatební dar. Paní průvodkyně nám poutavě vyprávěla o životě známého spisovatele i o jeho nejbližších. Měli jsme také možnost zhlédnout krátký film o Karlu Čapkovi i prohlédnout si spisovatelovy rukopisy a fotografie zachycující jeho životní pouť.
Česká televize
Ze Strže jsme jeli do Prahy. Zastavili jsme na Kavčích horách. Naším cílem byla budova České televize. Když se blížila jedna hodina po poledni, všichni nadšeně vyčkávali příchodu průvodce. Ten se dostavil chvíli po jedné a zavedl nás do šatny, kde jsme si odložili všechny nepotřebné a překážející věci. Poté nás zavedli do promítací místnosti a tam nám pustili dva filmy o ČT. Dozvěděli jsme se všechny údaje o počtu sálů, maskéren, skladů, kostýmů nebo co televize vysílá a proč. ČT není komerční televize a každý občan, který televizi doma vlastní, z ní musí odvádět poplatek, s kterým ČT hospodaří. Z toho důvodu ČT vysílá pořady různých žánrů, a to i za cenu velmi nízké sledovanosti.
Po vstřebání všech těchto informací jsme se přesunuli k modelu celého komplexu, zahrnujícího nejen hlavní budovu, ale i budovy, kde se natáčí, jsou garáže, budovy, které slouží hasičům atd.
Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny a každá začala prohlídku jiným směrem. Naše skupina se nejprve vydala do malého natáčecího sálu. Dozvěděli jsme se, že při natáčení může být ve studiu až 40°C. Měli jsme možnost vyzkoušet i křeslo, na kterém seděla paní Jiřina Bohdalová. Když si všichni vyzkoušeli a prohlédli, co chtěli, přesunuli jsme se do vedlejší místnosti, kde bylo zvukové zařízení. Za chvíli nás průvodce zavedl do menší místnosti. Tam jsme si mohli vyzkoušet paruky, královské křeslo, vzít do ruky meče, kopí a mnoho dalšího. My jsme se ale moc chtěli podívat na natáčení nějakého pořadu. Pan průvodce našemu přání vyhověl, zavedl nás do sálu, kde se přpiravoval pořad pro děti. Po seznámení s panem režisérem nám bylo dovoleno vyfotit se s oblíbenými postavami. Byli jsme rádi, že jsme mohli pozorovat, jak se natáčí skutečný televizní pořad.
Vyšehrad, Slavín
Naší poslední zastávkou byl hřbitov na Vyšehradě. Svou dnešní podobu získal v roce 1869, kdy byl přeměněn v národní pohřebiště. Je zde pochována řada významných osobností.
Z nejvýznamnějších jsou to např. spisovatel Karel Čapek, Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Božena Němcová, Vítězslav Nezval, malíř Mikoláš Aleš, hudební skladatelé Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Zdeněk Fibich, vědci Jan Ev. Purkyně, Jaroslav Heyrovský, nositel Nobelovy ceny v oboru polarografie, i zpěvák Waldemar Matuška.
Součástí hřbitova je Slavín, společná hrobka nejzasloužilejších osobností českého národa. Byla postavena v Ietech 1889-1893. Do dnešního dne je zde pohřbeno přes 50 významných osobností., např. spisovatelé Julius Zeyer, Jaroslav Vrchlický, Josef Hora, malíři Vojtěch Hynais, Alfons Mucha, Václav Špála, sochaři J. V. Myslbek, Jan Štursa, architekt Josef Gočár, housloví virtuosové Jan Kubelík, Jaroslav Kocián. operní pěvci Ema Destinnová, Vilém Zítek, herci Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, vynálezce František Křižík.
Naše poděkování patří paní učitelce Bulkové, Rauchové a panu učiteli Divišovi, kteří pro nás tuto zajímavou akci připravili.
Exkurze se nám všem líbila.
Michaela Černá, Sarah Al Hamesha, Lucie Škuderová, žákyně 8.A