Exkurze - Národní technicé muzeum v Praze
25.11.2011 | Škola
V rámci grantového programu „Podpora aktivit k technickému vzdělávání“ a navazujících motivačních projektů s finanční podporou Magistrátu města Plzně jsme se vydali do Prahy do Národního technického muzea.
Akce se konala 25.11.2011 .Jeli vybraní žáci z druhého stupně. Měli jsme sraz u školy v 8,15. Cesta trvala asi hodinu a půl, ale utekla docela rychle. Jeli s námi také pan učitel Hajduch a paní učitelka Duchková.
Když jsme dorazili k muzeu, tyčila se před námi velká budova s hlavním vchodem se sloupy skoro až ke stropu a spoustou oken. Šli jsme dovnitř a učitelé koupili vstupenky. Následně jsme se rozptýlili po muzeu (každá třída dostala za úkol jednu expozici).
Muzeum se skládalo z několika částí. Prostory muzea tvořila hlavní hala s historií dopravy a další menší sály a místnosti. Byly tady expozice architektury, stavitelství a designu, astronomie, dopravy, fotografického ateliéru a tiskařství.
V hlavní hale s historií dopravy byla u stropu zavěšena letadla. Hala měla přízemí a dvě patra,které tvořily vlastně dva úzké chodníky se zábradlím,na kterých byly umístěny exponáty (historické motorky, kola, modely lodí atd.). Stíhačky, bojová letadla, balon i dvojplošníky brázdily strop muzea.V přízemí majestátně stály modely slavných automobilových značek i historických kusů aut. Byly tam také dvě obrovské parní lokomotivy.
V sektoru architektury, stavitelství a designu byla spousta architektonických prvků a stylů devatenáctého a dvacátého století. Nechyběly ani detailní modely budov, plány a fotografie, lampy a svítidla.
V expozici astronomie byly unikátní sbírkové předměty (mimo jiné meteorit nalezený v Argentině v roce 2005), astronomické přístroje, pomůcky a poznatky. Vše bylo uděláno v tmavém vesmírném pojetí.
Fotografický ateliér obsahoval celou historii vývoje fotografie s dobovými relikviemi u popsaných pasáží vývoje od počátku devatenáctého století až do konce toho dvacátého. Začínal u ambrotipie a končil u ateliérů.
V tiskařském sektoru bylo spoustu tiskařských a sázecích strojů i originální knihtiskový ruční lis.Výstava zahrnuje i praktickou část s ukázkami.
Muzeum obsahovalo i unikátní sbírku per Parker s bohatou historií.
Když jsme si doprohlédli veškeré expozice,shromáždili jsme se před budovou, vyfotili se a odjeli autobusem zpátky ke škole.
Exkurze se nám velmi líbila a rádi se do Národního technického muzea Praha zase vrátíme.
Martin Šůs, 8.B