“Co Čech, to muzikant”
26.01.2012 | Škola
“Co Čech, to muzikant,” říkávalo se v minulosti. Ale platí to ještě dnes? Zájem o hudbu u dětí upadá, zejména o její aktivní provozování.
Hudební cyklus “Co Čech, to muzikant”, který navštěvují žáci 7. ročníků naší školy, se snaží dětem ukázat, co všechno hudba dokáže a co pozitivního může člověku přinést. Naši žáci mají za sebou již čtyři díly tohoto pěkného hudebního pořadu.
V prvním dílu, který se jmenoval “Kouzlo hudby a její síla”, se posluchači seznámili s historií nejstarší hudby a mohli si i vyzkoušet několik exotických, většinou bicích nástrojů. Pořadem nás provázela paní Holomelová, garant celého hudebního cyklu.
Druhý díl “Plzeň v písních a pověstech” byl zaměřený na písně, jejichž námětem jsou plzeňské pověsti. Poslechli jsme si třeba píseň o Radoušovi, ale i o jiných plzeňských strašidlech a událostech. Všichni společně jsme si zazpívali písničku o dobývání hradu Lopata.
Třetí díl cyklu byl plně věnován bicím nástrojům. Tentokrát nás provázel jak slovem, tak hrou na bicí student plzeňské konzervatoře Petr Benda. A nutno dodat, že měl u posluchačů velký úspěch.Také jsme si mohli ke konci pořadu všechny bicí nástroje pořádně vyzkoušet.
“Mandolína in time” byl název čtvrtého, zatím posledního dílu pořadu. Jeho autor, pan Mgr. Petr Vrobel, nám s velkým nadšením vyprávěl o historii vzniku a užití tohoto nástroje. Ukázal nám několik různých druhů mandolín a jejich upravených verzí. Víte, že například existuje hudební nástroj zvaný mandocello nebo mandobas? Také jsme se podívali ve filmové ukázce na hru světově proslulých hráčů na mandolinu a sám pan Vrobel přidal některé další skladby.¨
A tak se již všichni těšíme na únorové pokračování pořadu, který má lákavý název “Svezte se na vlně tance”.