PREVENCE PROTI VÝSKYTU VŠÍ
10.10.2012 | Ostatní
Ve škole se objevily vši.
Prosíme rodiče, aby důkladně prohlédli vlasy svým dětem a v případě výskytu vší provedli důsledně všechna potřebná opatření proti jejich dalšímu šíření, včetně informace třídním vyučujícím a omluvení žáka ze školy po dobu nezbytně nutnou k odstranění parazitů. Předejdeme tak opakovanému šíření vší mezi dětmi.
Věnujte, prosíme, pozornost následujícím informacím:
VEŠ DĚTSKÁ
Veš dětská je parazitický hmyz, který může žít pouze ve vlasech lidí bez rozdílu věku, nejčastěji se však vyskytuje u dětí. Nedospělé i dospělé vši se živí sáním krve. Nepříjemné svědivé pocity vši vyvolávají při pohybu ve vlasech, zejména když napadený člověk ulehne na lůžko.
Samičky vši dětské připevňují vajíčka, zvaná hnidy, na vlasy těsně u pokožky. Za celý svůj život, který trvá 3 – 5 týdnů, naklade jedna samička 50 až 150 hnid. Za 8 – 9 dní se z nich líhnou larvy (odborně nazývané nymfy), jež rychle rostou, 3krát se svlékají a za 17 až 25 dní jsou z nich dospělé vši, schopné dalšího rozmnožování. Jestliže včas nepodnikneme potřebná opatření, jsou vlasy v krátké době plné vší a hnid.
Veš dětská nelétá ani neskáče – k přenosu dochází těsným kontaktem s napadenými osobami, při půjčování nebo používání společných pokrývek hlavy, hřebenů apod. Nejsnáze se veš přenáší mezi sourozenci a rodinnými příslušníky, mezi dětmi ve škole nebo při jejich společné letní nebo zimní rekreaci apod.
JAK SE ZBAVIT VŠÍ
1. POUŽIJTE ODVŠIVOVACÍ PROSTŘEDEK
Nejprve použijte přesně podle návodu odvšivovací prostředek z lékárny. Na příbalovém letáku je uvedeno i za jak dlouho je nutné odvšivení opakovat, pokud se napoprvé nepodařilo. Druhé odvšivení se doporučuje udělat vždy (ne dříve než za týden), aby se zlikvidovaly přežívající hnidy a z nich vylíhlé larvy.
2. ODSTRAŇTE VŠECHNY MRTVÉ HNIDY
Mezi mrtvými hnidami stačí jedna živá a problém je zde opět. Pro první „hrubé“ odstranění lze použít hustý hřeben, tzv. všiváček (lze jej koupit nebo je přiložen k některým přípravkům). Pro celkový úspěch je nezbytná i druhá fáze – stažení zbývajících hnid ručně. Tato činnost je velmi zdlouhavá a pracná, ale pro úspěch celého procesu nezbytná.
3. SLEDUJTE ÚČINEK
Účinnost léčby je nutno kontrolovat – důkladnou prohlídkou hlavy (alespoň tři týdny po odvšivovací proceduře). Abyste nákazu skutečně zlikvidovali je třeba: vydezinfikovat všechny hřebeny a kartáče v rodině, vyprat a vyžehlit zejm. ložní prádlo. Zkontrolovat vlasy všech členů rodiny.
4. CO DĚLAT, KDYŽ PŘÍPRAVEK NEZABERE?
Příčin, proč se nepodaří vši napoprvé zlikvidovat, může být více: odolnost vší proti zvolenému preparátu – pak je třeba vyzkoušet jiný; nedodržení postupu (množství, četnost) – je nutno přesně dodržovat návod; nedostatečné mechanické odstranění hnid – v celém procesu je tento krok nejdůležitější; nedůslednost ostatních rodičů ve třídě (nákaza se potom šíří a opakuje ve velmi krátkých intervalech) – nutná důslednost a zodpovědnost všech rodičů ve třídě!
5. VLASY PRAVIDELNĚ PROHLÍŽEJTE
Jedinou prevencí proti vším jsou pravidelné a časté prohlídky vlasů a event. zásah hned v počátečním stadiu výskytu vší. PŘÍPRAVKY Přípravků je v poslední době velké množství . Uvádíme několik:
- Barny´s Effective – roztok, který se po aplikaci smývá, přibalena čepice a všiváček, neobsahuje chemické látky
- Diffusil H Forte – sprej, používá se při nalezení živých vší
- Paranit – roztok ve spreji, přibalen všiváček
Další přípravky vám jistě poradí v lékárně. Dobré zkušenosti s některým přípravkem rádi předáme dál.
Povinnosti rodičů:
- okamžitě nahlásit třídnímu učiteli a vedení školy výskyt vší, či hnid u dítěte
- zabezpečit takové ošetření hlavy dítěte, aby byly odstraněny jak vši, tak hnidy
- dítě může nastoupit do školy až po splnění předchozích bodů
Děkujeme za pochopení a spolupráci.
Povinnosti školy: